Czym jest zabieg analgosedacji?
Analgosedacja (inaczej sedacja dożylna) to zabieg wykonywany przez lekarza anestezjologa, polegający na podaniu pacjentowi dożylnie leków przeciwbólowych i uspokajających. Zabieg stanowi uzupełnienie standardowego znieczulenia miejscowego, nie jest jednak alternatywą ani dla znieczulenia miejscowego, ani ogólnego (narkozy).
Zastosowanie analgosedacji obecne jest szczególnie w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie wielogodzinnych zabiegów stomatologicznych w zakresie chirurgii lub implantologii. Podanie Pacjentom takiej formy znieczulenia ma na celu zniesienie lęku i bólu towarzyszącego tego typu zabiegom oraz zapewnienie większego komfortu podczas zabiegu stomatologicznego.
Sedacja dożylna umożliwia utrzymywanie Pacjenta nawet do trzech godzin w stanie ograniczonej świadomości (zachowując kontakt z Pacjentem, tak że jest on w stanie bez problemu wykonywać polecenia lekarza) nie wymagając konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu Pacjent jest przez cały czas monitorowany przez lekarza, który odpowiednio dostosowuje dawki leków, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo tej metody.
Zastosowanie analgosedacji
Analgosedacja umożliwia podanie dożylnie Pacjentom szybkodziałających leków przeciwbólowych, czy uspokajających, a także leków o działaniu przeciwwymiotnym, przeciwobrzękowym, antybiotyków, a nawet umożliwia uzupełnienie płynów, czy wyrównanie poziomu elektrolitów i glikemii.
Jest to zabieg znieczulający polecany również w przypadku Pacjentów, którzy mają silny odruch wymiotny, który zmniejszając te odruchy jednocześnie obniża poziom odczuwanego lęku i zwiększa komfort Pacjenta.
Ważne informacje!
Po zakończeniu zabiegu z zastosowaniem analgosedacji Pacjent musi pozostać od 15 do 30 minut pod obserwacją lekarza anestezjologa, w zależności od decyzji lekarza.
Po wykonaniu zabiegu nie należy prowadzić pojazdów ani spożywać alkoholu!
W jakich przypadkach zabieg jest przeprowadzany?
Analgosedację, jako znieczulenie dożylne, przeprowadza lekarz specjalizujący się w dziedzinie anestezjologii. Jest to metoda szczególnie polecana gdy:
- konieczne jest przeprowadzenie wielogodzinnych, złożonych zabiegów stomatologicznych (implantologicznych i chirurgicznych),
- u Pacjenta występuje zaawansowana dentofobia (w tym objawy takie jak silne odruchy wymiotne),
- u Pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym.
Ważne! Na życzenie Pacjenta, każdy przeprowadzany zabieg może być wykonany w analgosedacji.
Lekarz podaje leki przeciwbólowe i uspokajające w dawkach frakcjonowanych, które dobierane są indywidualnie do Pacjenta w zależności od stanu zdrowia, zapotrzebowania, a także rozległości zabiegu i czasu jego trwania.
Z pewnością zaletą tego typu znieczulenia jest możliwość elastycznego dawkowania podawanych leków podczas całego zabiegu (dzięki kaniuli założonej do żyły).
Zalety stosowania sedacji dożylnej
Analgosedacja ze względu na to, że przeprowadzana jest pod okiem lekarza anestezjologa, który monitoruje przez cały przeprowadzany zabieg stan Pacjenta, odpowiednio sterując dawkami podawanych leków, jest zabiegiem o wysokim poziomie bezpieczeństwa.
Zalety zastosowania tego zabiegu to:
- zniesienie nadmiernych odruchów w tym np. odruchów wymiotnych,
- zmniejszenie poziomu odczuwanego lęku,
- zniesienie bólu,
- zachowanie naturalnych odruchów obronnych Pacjenta,
- zachowanie stałego kontaktu z Pacjentem, dzięki czemu Pacjent może spełniać polecenia lekarza wykonującego zabieg,
- możliwość obniżenia ciśnienia tętniczego krwi (w przypadku Pacjentów z nadciśnieniem),
- możliwość dożylnego podania innych leków np. antybiotyków w czasie zabiegu,
- przystępne monitorowanie stanu pacjenta podczas zabiegu i możliwość płynnego dostosowywania podawanych dożylnie leków.