Protetyka w klinice Implant Medical w Gnieźnie
Protetyka wykorzystywana jest w przypadkach, kiedy potrzeba odtworzyć prawidłowy układ zębów, uzupełnić pojedynczy lub mnogi brak zębów, a także aby przywrócić prawidłową funkcję żucia. Zajmuje się również przywracaniem estetyki uzębienia. Zależnie od wymagań i oczekiwań stosowane są następujące rozwiązania:
- Implanty – więcej o nich oraz o mostach i koronach na implantach można przeczytać [tutaj »]
- Inlay/onlay – zamiast tradycyjnej plomby, stosuje się do uzupełniania tkanek twardych zęba. Technik dentystyczny wykonuje onlay/inlay wykorzystując wycisk wypreparowanego zęba. Zastosowanie wkładu zaleca się dla dużych braków tkanek zęba po leczeniu kanałowym lub leczeniu próchnicy.
- Wkład koronowo-korzeniowe – aby odbudować koronę zęba, który został złamany lub zniszczony aż do dziąsła.
- Korony i mosty na metalowej podbudowie, licowane porcelaną – dzięki tym koronom i mostom można trwale i estetycznie uzupełnić braki zębów. Ząb musi zostać oszlifowany, ale same korony i mosty wzmacniają strukturę zniszczonych zębów.
- Korony i mosty pełnoceramiczne – podobne lub takie same zastosowanie co korony i mosty powyżej, ale zniszczone korony zębów zostaną odtworzone tak, aby wyglądały jeszcze bardziej naturalnie i z zachowaniem estetycznego wyglądu.
- Protezy szkieletowe – nowoczesne protezy, które są ruchome, czyli wyjmowane. Opierają się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej, ale również na zębach, dzięki czemu nie dochodzi do zaniku kości i dziąseł. Ich szkielet składa się z metalowej bazy, na której znajdują się akrylowe elementy wspomagające odbudowę brakujących tkanek, czyli zębów i podłoża.
- Protezy akrylanowe – w sytuacji, kiedy istnieją bardzo duże braki lub całkowicie nie ma uzębienia, wykorzystuje się protezy akrylanowe, ponieważ szybko odbudowują utracone zęby, a także poprawiają rysy twarzy. Protezy są tworzone z laboratorium protetycznym z wykorzystaniem bardzo trwałych materiałów akrylowych. Często są stosowane jako tymczasowe rozwiązanie przed implantami lub używane przez osoby starsze. Umieszczone w jamie ustnej przysysa się je do dziąseł, dzięki czemu utrzymują się w bezruchu.