Ortodoncja | Ortodonta Gniezno

Dlaczego warto zainwestować w proste zęby?

Gdy nie musimy krępować się stanem naszego uzębienia zyskujemy pewność siebie w relacjach zawodowych i prywatnych. Proste i równo ustawione zęby są wyznacznikiem atrakcyjności uśmiechu. Wady zgryzu są w wielu przypadkach przyczyną nie tylko zaburzenie estetycznych ale także powodem szybszego rozwoju próchnicy i chorób przyzębia ze względu na nadmiernie odkładającą się płytkę nazębną oraz niefizjologiczne obciążenia zębów. Leczenie ortodontyczne konieczne jest często przed rozpoczęciem zabiegów implantologiczno-protetycznych.
W przypadku nieprawidłowego rozmieszczenia zębów oraz zaburzeń relacji centralnej w stawie skroniowo – żuchwowym dochodzi do nadmiernego ścierania zębów, pękania szkliwa oraz nadwrażliwości. Patologie w układzie zgryzowym mogą powodować zwyrodnienia w odcinkach lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa oraz powodować bóle głowy. Bardzo ważne aby przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wykonać badanie relacji centralnej w stawie według Prof. Dawsona. Do tego celu zaleca się u używanie łuków twarzowy, deprogramatorów mięśniowych oraz artykulatorów. Leczenie ortodontyczne wspomagane technikami Prof. Dawsona zwiększa przewidywalność leczenia oraz powoduje uszeregowanie zębów zgodne z fizjologią stawu skroniowo – żuchwowego.

W naszej klinice leczeniem ortodontycznym zajmuje się specjalistka ortodoncji

dr n. med. Ewa Konopka

 

Na czym polega leczenie ortodontyczne w Implant Medical?

W naszej klinice spełniamy oczekiwania najbardziej wymagających pacjentów, poszukujących nowoczesnych i bezbolesnych rozwiązań w kompleksowym leczeniu jamy ustnej. Stosujemy wszystkie dostępne rodzaje aparatów ortodontycznych, tak aby zaspokoić oczekiwania estetyczne naszych pacjentów.
Podczas leczenia ortodontycznego wykorzystywane są różnego rodzaju aparaty ortodontyczne:
– Aparat stały metalowy- najczęściej stosowany aparat na zębach pacjentów. Zamki aparatu są najczęściej koloru szaro-srebrnego, posiadają sloty, w których ortodonta umieszcza łuki i przymocowuje je ligaturami (gumkami). Każda ligatura może mieć różny kolor i dobierana jest przez pacjenta według własnego upodobania.

– Aparat stały kryształowy- zamki w tym aparacie są właściwie niewidoczne i w ustach pacjenta wyglądają bardziej estetycznie niż w tradycyjnych metalowych aparatach. Gładka powierzchnia i zaokrąglone kontury skrzydełek zamka dają maksymalny komfort dla pacjenta przy bardzo dobrych parametrach technicznych.


-Aparat stały Damon- nowym rozwiązaniem, zyskującym coraz większą popularność wśród pacjentów są aparaty bezligaturowe systemu Damona. Różnią się one od klasycznych aparatów budową zamka, do którego łuk napinający nie jest mocowany przy użyciu ligatur ale za pomocą specjalnego zatrzasku wbudowanego w zamek. Leczenie aparatem Damon pozwala na szybsze i płynniejsze przesuwanie zębów po łuku bez konieczności usuwania zdrowych zębów.

04

05

POWRÓT DO LISTY USŁUG

Leczenie wad zgryzu u dzieci.

Aparat ortodontyczny ruchomy to bardzo skuteczne rozwiązanie pozwalające szybko zlikwidować wadę zgryzu u dziecka. Dla małych dzieci, przyprowadzanych do gabinetu przez rodziców, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego momentu na leczenie. Ortodonta dziecięcy powinien ocenić zgryz dziecka, gdy ma ono 6-7 lat bo już w tym wieku można sprawdzić czy zęby wyrastają prawidłowo. Leczenie ortodontyczne w młodym wieku jest niezmiernie ważne, jego zaniedbanie może w przyszłości powodować wadę wymowy, chrapanie, próchnicę, choroby przyzębia oraz trudności z żuciem. Nie wspominając o mało efektywnym wyglądzie. Każdą wadę można skorygować jednak im wcześniej się za nią zabierzemy, tym łatwiejsze będzie leczenie i efekt będzie bardziej stabilny.

Przykładowe aparaty ortodontyczne ruchome (Płytka Schwarza)
Przykładowe aparaty ortodontyczne ruchome (Płytka Schwarza)

 

Kortykotomia

Jest skuteczną metodą wspomagania leczenia ortodontycznego. Kortykotomia, poprzez zmniejszenie oporu kostnego, umożliwia łatwiejsze przesuwanie zębów, co wiąże się m.in. ze skróceniem czasu noszenia aparatu ortodontycznego.

Jest to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany u osób dorosłych, u których kości szczęki i żuchwy są w pełni wykształcone i dojrzałe. Polega on na pionowym nacięciu, znajdującej się pod dziąsłem blaszki kostnej, nacięcie wykonywane jest między korzeniami zębów.

Zgodnie z zaleceniami Lekarza ortodonty ustala się najlepszy plan leczenia dla Pacjenta. W zależności od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu, zalecana jest kortykotomia częściową, czyli wykonanie jej na pewnym odcinku łuku zębowego lub kortykotomia pełna, która obejmuje cały łuk zębowy.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, najczęściej kilka dni po założeniu stałego aparatu ortodontycznego.

 

Miniimplanty ortodontyczne

Miniimplanty ortodontyczne, zwane również mikroimplantami lub miniśrubami ortodontycznymi umieszcza się, podobnie jak konwencjonalne implanty, w starannie wybranym miejscu w kości żuchwy lub szczęki. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa krótko i jest bezbolesny.

Wprowadzenie systemu mikroimplantów znacznie ułatwiło lub wręcz umożliwiło leczenie zaburzeń do tej pory uważanych za skomplikowane. Skróciło czas leczenia, uczyniło go bezpiecznym i przewidywalnym.

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego miniimplant jest bezboleśnie usuwany.

Leczenie wykorzystujące mikroimplanty:

 • innowacyjne i nowoczesne wsparcie w leczeniu wad zgryzu,
 • zapobiega niepożądanym przemieszczeniom zębów i redukuje efekty uboczne,
 • zapewnia maksymalny komfort i pozwala na skrócenie czasu leczenia,
 • daje wspaniałe efekty estetyczne,
 • jest mało inwazyjna i nie wymaga dużej współpracy ze strony pacjenta.

 

Przebieg leczenia ortodontycznego.

1 Wizyta:

 • wywiad medyczny
 • wykonanie zdjęć diagnostycznych oraz radiologicznych
 • badanie wewnątrz i zewnątrzustne
 • pobranie wycisków w celu wykonania gipsowych modeli

2 Wizyta:

 • omówienie indywidualnego planu leczenia
 • wspólny wybór rodzaju aparatu

3 Wizyta:

 • założenie wybranego aparatu stałego lub ruchomego
 • objaśnienie prawidłowych zasad użytkowania aparatu

 

Na specjalne życzenie pacjenta, możliwe jest założenie aparatu ortodontycznego już na 2 wizycie.

 

Kolejne wizyty kontrolne odbywają się średnio co 30-60 dni w zależności od użytego aparatu.

Aparaty typu Damon wymagają rzadszej kontroli (co około 60 dni).

CENNIK